Přilby všech typů, motokrosové brýle a oblečení španělské značky LS2 z našeho e-shopu.
LS2 je španělská značka motocyklových přileb, která podle vlastních údajů vznikla v roce 2007 a navazuje na více než třicet let zkušeností s výrobou přileb. Vedle přileb nabízí motokrosové brýle, rukavice, boty, oblečení a chrániče, takže se dá obléct od hlavy k patě. Na této stránce najdete přehled typů přileb (integrální, výklopné, otevřené, enduro, motokrosové a dětské), vysvětlení materiálů skořepin a homologace ECE 22.06 a rady, jak vybrat velikost i model podle způsobu jízdy včetně čtyřkolky.
Aktuální modely na webu výrobce uvádějí homologaci ECE 22.06, u výklopných přileb navíc P/J. Norma 22.06 je novější než 22.05 a přísněji testuje například i rotační zatížení. Platnost homologace ale vždy ověřte podle štítku na řemínku konkrétního kusu.
Čtyři materiály skořepiny
LS2 používá termoplast HPTT, kompozit s aramidem KPA, sklolaminát HPFC a karbon. Stejná přilba bývá k dispozici ve dvou materiálech, například Vector II je podle výrobce 1 500 g z HPFC a 1 400 g z karbonu (obojí ±50 g). Rozdíl poznáte hlavně na delších jízdách.
Velikosti od dětských po 4XL
Podle tabulky výrobce pokrývají dospělé velikosti obvod hlavy 51–68 cm (XXS až 4XL) a dětské 47–54 cm (S až XL). Řada přileb má víc skořepin, takže menší hlava nenosí zbytečně velkou přilbu.
Příprava na Pinlock a interkom
Řada modelů má plexi připravené na Pinlock Max Vision proti mlžení, někde je Pinlock rovnou v balení. Přilby jsou obvykle připravené i na interkom LS2. U enduro a výklopných přileb je často vestavěná sluneční clona.
Technologie LS2
Materiály skořepin: HPTT, KPA, HPFC a karbon
HPTT (High Pressure Thermoplastic Technology) je termoplast, který LS2 vyvinul jako směs ABS a dalších polymerů. Podle výrobce vyvažuje bezpečnost, pohlcování energie a hmotnost. Příkladem jsou Rapid III (1 350 g), Scope II (1 750 g) nebo Airflow II (1 200 g).
KPA (Kinetic Polymer Alloy) je vlastní materiál LS2, který kombinuje termoplasty s mikroskopickým množstvím aramidových vláken. Výrobce uvádí, že splňuje ECE 22.06 i DOT. Z KPA jsou například Storm III, Pioneer II, Fast II, Verso II nebo dětské KID.
HPFC (High Performance Fibreglass Composite) je sklolaminát z vrstev vláken předimpregnovaných pryskyřicí. Používá se u Vector II, Explorer Evo, Advant X, Challenger II nebo Infinity II.
Karbon používá LS2 u sportovních, adventure, motokrosových, otevřených i výklopných modelů, ve verzích 6K nebo 9K. Příklady: Thunder GP Aero (karbon 6K, 1 280 g), X-Force (karbon 9K, 1 200 g) nebo Bob II Carbon (900 g).
Bezpečnostní prvky a homologace
Homologace ECE 22.06 je uvedená u přileb aktuální kolekce, výklopné mají označení ECE 22.06 & P/J (homologace jako integrální i otevřená přilba).
Podle výrobce mají přilby vícehustotní vložku EPS (u mnoha modelů s ventilačními kanály), zesílený podbradní řemínek a pásku s mikrometrickou přezkou nebo dvojitým D-kroužkem. Vybrané modely mají systém nouzového vyjmutí lícnic, který usnadní sundání přilby po úrazu.
Závodní Thunder GP Pro 02 a motokrosová X-Force Pro mají podle výrobce navíc homologaci FIM (u X-Force Pro FIM FRHPhe-02).
Thunder GP Aero se dodává i s fotochromatickým zorníkem LS2 Irid Dynamic Visor, který se podle výrobce bez baterií mění ze světlého na tmavý během zlomku sekundy. Čirá verze zorníku je homologovaná, tmavou výrobce určuje jen pro okruh.
Plexi, Pinlock, sluneční clona a interkom
Pinlock Max Vision je vložka proti mlžení. U některých přileb, například Storm III, Challenger II nebo Vector II, je Pinlock v balení (70 nebo 120 XLT), u jiných je plexi jen připravené a vložku je potřeba dokoupit.
Označení Twin Visor System znamená plexi doplněné sluneční clonou, kterou nasadíte bez sundání přilby. Mají ji například Storm III, Vector II, Pioneer II, Explorer Evo nebo výklopná Advant X.
Přilby označené Ready for LS2 Intercom jsou na interkom připravené. Podle výrobce je kompatibilní systém LS2 Intercom Spectrum EVO s Bluetooth 5.1, spojením až čtyř jezdců a dosahem do 1 200 m. U Advant X výrobce uvádí instalaci interkomu pouze lepením.
Enduro a adventure přilby mají nastavitelný odnímatelný kšilt, který podle potřeby sundáte. U Explorer Evo Carbon je podle výrobce kšilt z karbonu a odolný proti roztříštění.
Enduro přilby
Přilby s kšiltem a plexi pro střídání silnice a terénu.
Enduro přilba (u LS2 také adventure) kombinuje kšilt a výrazné větrání jako u motokrosové přilby s plexi, takže se obejdete bez brýlí. Hodí se na cestovní enduro, na lesní a polní cesty a také pro čtyřkolkáře a uživatele UTV, kteří střídají polňačky s asfaltem. LS2 do této skupiny řadí řady Pioneer a Explorer. Pioneer II má podle výrobce skořepinu z KPA o hmotnosti 1 600 g (±50 g), nastavitelný odnímatelný kšilt a vysouvací sluneční clonu. Explorer Evo je ze sklolaminátu HPFC (1 550 g) nebo z karbonu 6K (1 450 g) s kanálovým větráním a ventilací i v kšiltu. Obě řady jsou homologované podle ECE 22.06.
Pioneer II: skořepina KPA, 1 600 g (±50 g), velikosti XS až 3XL ve třech skořepinách
Pioneer II: plexi připravené na Pinlock 70 Max Vision, sluneční clona a příprava na interkom LS2
Explorer Evo: HPFC (1 550 g) nebo karbon 6K (1 450 g), integrovaná sluneční clona, nastavitelný odnímatelný kšilt, podle výrobce kompatibilní s interkomem LS2
V e-shopu najdete Pioneer Evo a Explorer v několika grafikách, včetně karbonových verzí Explorer C
Lehké přilby s kšiltem a větráním, nosí se s motokrosovými brýlemi.
Motokrosová přilba nemá plexi, protože se k ní nosí motokrosové brýle. Výměnou nabízí výrazný kšilt, velké ventilační otvory a nižší hmotnost, což se oceníte při namáhavé jízdě v terénu. Na čtyřkolce v terénu se běžně nosí spolu s brýlemi. Na delší cesty po silnici je vhodnější enduro nebo integrální přilba, protože motokrosová nechrání obličej před větrem, hmyzem ani deštěm. LS2 ve své motokrosové řadě uvádí modely Fast II, Subverter Evo II a karbonové X-Force a X-Force Pro, všechny s ECE 22.06.
X-Force: karbon 9K, 1 200 g (±50 g), dvojitý D-kroužek, prodlužitelný nastavitelný kšilt a pitný systém (hydration kit) použitelný v přilbě
X-Force Pro: totéž s homologací FIM FRHPhe-02 pro závodní nasazení
Fast II: skořepina KPA, 1 450 g (±50 g), nastavitelný odnímatelný kšilt bez nářadí, příprava na interkom LS2
Subverter Evo II: KPA, 1 300 g (±50 g), velikosti XS až 3XL, výrobce doporučuje kombinaci s brýlemi LS2
Uzavřené přilby s plnou ochranou brady pro rychlejší jízdu.
Integrální přilba chrání celou hlavu včetně brady, takže je standardem pro rychlejší a delší jízdu po silnici. LS2 je vyrábí z termoplastu HPTT, kompozitu KPA, sklolaminátu HPFC i karbonu. Rozdíly mezi modely jsou hlavně v hmotnosti, výbavě plexi a větrání. Řady, které LS2 aktuálně uvádí, jsou Storm III, Rapid III, Vector II, Stream II, Challenger II a sportovní Thunder GP Aero a Dragon. V e-shopu najdete i starší generace těchto řad.
Storm III: KPA, 1 600 g (±50 g), sluneční clona, Pinlock 70 Max Vision v balení, velikosti 2XS až 3XL
Rapid III: HPTT, 1 350 g (±50 g), plexi připravené na Pinlock 70, městské a cestovní použití
Vector II: HPFC 1 500 g, karbonová verze 1 400 g, šest skořepin pro velikosti 2XS až 4XL, Pinlock 120 XLT Max Vision a sluneční clona
Thunder GP Aero: karbon 6K, 1 280 g (±50 g), spoiler, široké plexi, Pinlock 120 XLT v balení
Odklápěcí brada, homologace jako integrální i otevřená přilba.
U výklopné přilby se brada odklopí společně s plexi, takže ji nasadíte i s brýlemi a nemusíte ji sundávat při zastávkách. Všechny aktuální výklopné modely LS2 mají homologaci ECE 22.06 & P/J, tedy jako integrální (P) i otevřená (J) přilba. Hodí se tam, kde jízdu střídají časté zastávky, například na cestování nebo do města. Hlavní rozdíl mezi modely je v mechanismu: Advant a Advant X mají bradu otočnou o 180°, Scope II a Strobe II mají bradu odklopitelnou o 90°.
Advant X: HPFC, 1 600 g (±50 g), brada otočná o 180°, Pinlock 120 XLT v balení; verze Carbon z karbonu 6K má 1 550 g
Scope II: HPTT, 1 750 g (±50 g), brada odklopná o 90°, Pinlock 70 v balení, příprava na interkom
Strobe II: KPA, 1 700 g (±50 g), brada odklopná o 90°, sluneční clona, plexi připravené na Pinlock 70
Advant II: KPA s karbonovými díly, 1 800 g (±50 g), nový systém zajištění plexi, Coolmax výstelka
Otevřená přilba chrání temeno, týl a boky hlavy, obličej zůstává volný nebo jen za plexi. Hodí se na skútry, do města a na kratší nebo klidnější trasy, kde záleží na vzdušnosti a nízké hmotnosti. Mějte na paměti, že bez brady je ochrana obličeje menší než u integrální přilby, a to platí pro všechny značky. Řady LS2 se liší materiálem a výbavou: od jednoduchých Sphere a Airflow po Infinity II, Bob II nebo Verso II s plexi a sluneční clonou. Všechny jsou podle výrobce homologované ECE 22.06.
Infinity II: HPFC 1 400 g, karbonová verze 1 300 g, Pinlock 70 v balení, plexi a vnitřní sluneční clona, dva horní přívody vzduchu
Verso II: KPA, 1 500 g (±50 g), kovová mikrometrická přezka, sluneční clona a velké plexi, Coolmax výstelka
Bob II: HPFC 1 150 g, karbonová verze jen 900 g (±50 g), kšilt a sluneční clona v balení, dvojitý D-kroužek
Drifter: KPA, 1 300 g (±50 g), odnímatelný chránič brady i kšilt, možnost výměny světlého a tmavého plexi
Menší skořepiny pro mladé jezdce – integrální, otevřené i motokrosové.
LS2 nabízí dětské přilby ve třech provedeních: integrální KID, otevřenou Funny II a motokrosovou Fast Evo II Mini. Všechny mají skořepinu z KPA a homologaci ECE 22.06. Velikost vybírejte podle obvodu hlavy, ne podle věku: dětská tabulka výrobce začíná na 47–48 cm (velikost S) a pokračuje po dvou centimetrech až k XL (53–54 cm). Dítě by mělo přilbu vyzkoušet nasazenou a zapnutou, aby se po pohybu hlavy neposouvala.
KID: integrální, KPA, 1 150 g (±50 g), velikosti S až L, plexi připravené na Pinlock 70
Funny II: otevřená, KPA, 1 100 g (±50 g), velikosti S až L, plexi připravené na Pinlock 70
Fast Evo II Mini: motokrosová, KPA, 1 050 g (±50 g), velikosti S, M, L, nastavitelný odnímatelný kšilt
K dětským přilbám patří také brýle: řada Charger Pro Kid je podle výrobce certifikovaná podle EN 1938
Brýle Aura a Charger k přilbám bez plexi, včetně strhávacích fólií.
K motokrosovým a některým enduro přilbám patří brýle. V e-shopu najdete řadu Aura Pro s iridiovým zorníkem, strhávací fólie a výměnná hledí. Aktuální kolekce LS2 na webu výrobce zahrnuje řady Charger, Charger Pro a Netic. Podle výrobce mají všechny tři třívrstvou pěnu, 45mm pásek, ochranu proti UVA i UVB a certifikaci EN 1938:2010; řady Charger mají čočku Lexan odolnou proti nárazu a mlžení a lze je nosit přes dioptrické brýle. Strhávací fólie (tear-off) umožňují za jízdy odtrhnout znečištěnou vrstvu zorníku.
Aura Pro: v e-shopu v několika barevných variantách s iridiovým hledím, k nim strhávací fólie a Pinlock
Charger Pro: iridiová čočka, v balení čiré hledí, pouzdro, utěrka z mikrovlákna a sada tear-off (podle výrobce)
Netic: magnetické rychlovýměnné hledí, odnímatelný nosní kryt, Pinlock 70 Max Vision v balení
Charger Pro Kid: dětská verze, v balení čiré náhradní hledí a sada tear-off
LS2 vyrábí i motocyklové oblečení: bundy, kalhoty, rukavice, boty a chrániče pro muže i ženy. Mnohé bundy a kalhoty mají odnímatelné chrániče ramen, loktů, kolen a kyčlí a u vybraných typů jsou certifikované v třídě AA podle EN 17092-3:2020. Najdete městské bundy s membránou, adventure bundy ve třech vrstvách s vyjímatelnou termovložkou i vzdušnější letní modely. Při jízdě v terénu nebo na čtyřkolce stojí za zvážení chránič zad a hrudi a pevné boty se zpevněnou špičkou a patou.
Breakout: třívrstvá adventure bunda, membrána Sheltex Plus 15 000 mm, třída AA, chrániče ramen a loktů úrovně 2, odnímatelná vesta s kapsou na hydratační vak
X-Master: adventure bunda ve třech vrstvách s membránou 15 000 mm, třída AA, přední větrací otvory, spojení zipem s kalhotami
Metropolis Evo: městská bunda s membránou 8 000 mm, třída AA, vyjímatelná termovložka, ventilační zipy
Torrent (boty, membrána 10 000 mm) a rukavice Spark II Leather s kozí kůží na dlani, chrániči kloubů a prsty pro dotykové displeje
Back Protector: chránič zad úrovně 2 podle EN 1621-2:2014, velikosti M, L a XL, zasouvá se do kapsy v bundě
Kryty podvozku, nárazníky, radlici, naviják nebo kabinu namontujeme v našem servisu. Nevíte, co na váš stroj pasuje? Poradíme podle modelu a roku výroby.
V e-shopu Auto Špička je 649 produktů LS2, mimo jiné enduro přilby (36), motokrosové přilby (37), integrální přilby (130), výklopné přilby (49), otevřené přilby (87), dětské přilby (8), motokrosové brýle (29), oblečení a obuv (291). Počty jsou aktuální a varianty velikostí a barev se počítají jako jeden produkt.
Jak vybrat velikost přilby LS2?
Změřte obvod hlavy krejčovským metrem nebo provázkem a hodnotu porovnejte s tabulkou výrobce. Dospělé velikosti podle LS2: XXS 51–52 cm, XS 53–54, S 55–56, M 57–58, L 59–60, XL 61–62, XXL 63–64, 3XL 65–66 a 4XL 67–68 cm. Dětské: S 47–48 cm, M 49–50, L 51–52, XL 53–54. Přilba má sedět pevně a po zapnutí řemínku se nesmí otáčet na hlavě, což poznáte při pohybu hlavy. Pokud jste na hranici dvou velikostí, vyzkoušejte obě.
Jaký je rozdíl mezi ECE 22.06 a 22.05 a jak ho poznám na přilbě?
ECE 22.06 je novější verze evropského předpisu pro přilby. Obecně přidává víc zkušebních bodů a rychlostí, zkoušku rotačního zatížení a testy příslušenství, jako jsou kšilty nebo sluneční clony. Homologaci najdete na štítku na řemínku: je tam písmeno E v kroužku, číslo státu, který ji udělil, a číselná řada, ze které poznáte verzi (06 nebo 05). Písmeno P značí integrální přilbu, J otevřenou a P/J výklopnou, která je homologovaná jako obojí. Aktuální modely na webu LS2 uvádějí ECE 22.06, starší kusy mohou mít ještě 22.05, proto štítek zkontrolujte před koupí.
Jaká přilba na čtyřkolku?
Záleží na terénu. Při jízdě převážně mimo silnici se používá motokrosová přilba s brýlemi, například X-Force, Fast II nebo Subverter Evo II. Když střídáte polní cesty a asfalt, hodí se enduro (adventure) přilba, třeba Pioneer II nebo Explorer Evo: má kšilt, ale i plexi a sluneční clonu, takže vás před větrem, hmyzem a deštěm chrání bez brýlí. Pro delší přesuny po silnici je vhodnější integrální přilba. Jaké přilby vyžadují předpisy pro váš konkrétní stroj a způsob provozu, si ověřte předem.
Integrální, výklopná nebo otevřená přilba: kterou zvolit?
Integrální přilba kryje celou hlavu včetně brady a obličeje a hodí se na rychlejší jízdu. Výklopná má odklopitelnou bradu, takže se nasazuje i s brýlemi a hodí se k cestování a častému zastavování; kvůli mechanismu bývá těžší, například Scope II má 1 750 g. Otevřená přilba je lehká a vzdušná (Sphere II 1 000 g, Bob II Carbon 900 g), ale nechrání bradu. Přesnou hmotnost uvádí vždy karta konkrétního modelu.
Můžu si LS2 vyzvednout u vás na prodejně?
Ano. Objednávku z e-shopu si můžete vyzvednout osobně v Auto Špička (Lotouš 1, 273 79 Slaný), nebo vám ji pošleme po celé České republice. Výbavu na čtyřkolku nebo UTV vám v našem servisu i namontujeme.